Start Rocznik 2017 (nr 63-74) Nr 63 Pamiętnik kulturalny str.17
Pamiętnik kulturalny str.17
Nr 63

Konkurs na "List do św. Mikołaja" rozstrzygnięty!
6 grudnia, w Mikołajki, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdroju odbyło się rozstrzygnięcie XII edycji konkursu na „List do Św. Mikołaja”. Na konkurs wpłynęły 152 listy od dzieci z przedszkoli, uczniów Szkół Podstawowych , Gimnazjów i Liceum.  Jury w składzie Ewa Kurzeja i Karolina Kowalcze, polonistki z Gimnazjum nr 1, nagrodziło 22 prace, które najbardziej poruszyły ich serca. Wszyscy nagrodzeni otrzymali prezenty od Św. Mikołaja, w którego w tym roku wcielił się aktor Teatru „Rabcio” Filip Bochenek, a który nagrody wręczał razem z burmistrz Ewą Przybyło. Mikołajkową imprezę uświetniła muzyka Kuby Rusieckiego.

„Misja - książka!”
Uczennice LO im. E. Romera biorą udział w konkursie Ridero pt. "Misja - książka!". To ogólnopolski turniej literacki dla szkół ponadpodstawowych edycja 2016/17.
Autorki książki pt. "Naprzeciw" to: Sylwia Szczęsnowska, Natalia Mrożek, Karolina Kusiak, Paulina Zając, Katarzyna Magiera, Maria Kołodziej, Joanna Kowalczyk, Patrycja Zygmunt oraz pani Jolanta Ciężadlik, która jest opiekunką grupy.
Nagrodą główną w konkursie są tablety i druk zwycięskich książek. Na razie wszystkie prace, łącznie z książką uczennic Romera, biorą udział w głosowaniu internautów. Do kolejnego etapu wejdą książki z największą ilością głosów.

Digitalizacja archiwum Zofii Rydet
Rabka, Olszówka, Skomielna Biała, Rdzawka, Chabówka, Nowy Targ i wiele innych miejscowości na Podhalu zostało uwiecznione na zdjęciach Zofii Rydet kilkadziesiąt lat temu. To m.in.. portrety, pejzaże i widoki, sceny rodzajowe, dokumentacje uroczystości czy lubiane przez artystkę detale przyrody.
Organizator: Fundacja im. Zofii Rydet
| www.fundacjarydet.pl | www.zofiarydet.com | email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Św. Mikołaj w kinie »Śnieżka«
Tak zwane mikołajki to czas oczekiwany przez dzieci. W tym roku w kinie „Śnieżka” maluchy miały okazję do spotkań z Mikołajem przez trzy dni. 5 grudnia zorganizowano Poniedziałek z Mikołajem, 6 grudnia – Seanse z Mikołajem, a 8 grudnia filmowe Spotkania z Mikołajem.
Św. Mikołaj i jego pomocnica oczekiwali na dzieci. Przy wejściu do kina rozdawali im słodycze. W holu kina przy pięknie przystrojonej choince każdy mógł sfotografować się w towarzystwie św. Mikołaja. Imprezy z pewnością spodobały się. Były to ciekawe formy spędzenia czasu przez dzieci.

Mikołaj, biskup Miry - ikona z 1294 r. autorstwa Aleksa Pietrowa


Mikoł wg Thomasa Nasta


Mikołaja wg Fred Mizen