Start Rocznik 2018 (nr 75-86) Nr 76 Pamiętnik kulturalny str.14
Pamiętnik kulturalny str.14 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 12 lutego 2018 20:15


Orszak Trzech Króli
Tegoroczne Święto Trzech Króli, czyli Święto Objawienia Pańskiego, zgromadziło licznych uczestników i sympatyków parady. Po mszy świętej w kościele św. Teresy, tradycyjnie już, Trzej Królowie z towarzyszącym im orszakiem przeszli od kościoła ulicą Parkową i Chopina do Amfiteatru Miejskiego.


35. Triolkowe Kolędowanie w Galerii ?Pod Aniołem?
26 stycznia w Galerii ?Pod Aniołem? odbył się koncert kolęd, pastorałek i piosenek o tematyce świąteczno-zimowej, który przy współudziale Miejskiego Ośrodka Kultury zorganizowała Pracownia Muzyczna Triolki.


Chór Cantabile w Nowym Sączu ? XIV Spotkanie Kolędowe w kościele św. Kazimierza
Nowy Sącz, 21 stycznia. Wspaniały kościół pod wezwaniem św. Kazimierza i piękny sopran na początku mszy. A po mszy koncert zorganizowany przez Chór Męski Echo II zatytułowany Zaśpiewajmy Jezuskowi, zaśpiewajmy Dzieciątkowi.

Majeranki w USA
Dziecięcy zespół regionalny Majeranki z Chabówki spędził okres świąteczno-noworoczny na tournée po Ameryce Północnej.


132. premiera w ?Rabciu?.  A czyjeż to Brzydkie Kaczątko?
Z ciekawością wybrałem się z dziećmi do ?Rabcia? na premierę klasycznej bajki Brzydkie Kaczątko. Ale - dopiero w hallu teatru - z plakatu, dowiedziałem się, że nie jest to inscenizacja bajki Andersena.
Z premiery wychodziłem już z mieszanymi uczuciami. Bo równie zmieszana okazała się sama inscenizacja Brzydkiego Kaczątka, pod którą podpisał się scenarzysta Igor Bojovic, a którą wyreżyserował Jarosław Antoniuk.


Kulturalne wyróżnienie Radia Kraków
Radio Kraków na listę hitów wpisało wakacyjną wystawę BWA w Tarnowie, która z cienia zapomnienia wyciągnęła Jerzego Koleckiego scenografa, lalkarza, jednego z najważniejszych polskich twórców związanych z większością teatrów lalkowych w Polsce, przede wszystkim z teatrem "Rabcio".

Sukces muzykanta z Rdzawki
Duży sukces odniósł muzykant ze Rdzawki, Adam Czyszczoń, który zdobył I miejsce na XXXIV Muzykowaniu na Duchową Nutę.

Kolędowe sukcesy Rabczańskich Chórów
W niedzielę 28 stycznia odbył się XXVII Myślenicki Festiwal Pieśni Chóralnej ?Kolędy i Pastorałki? pod honorowym patronatem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który zgromadził 14 chórów z Polski. Żeński chór Cantantes Angelicus,  działającemu  przy Miejskim Ośrodku Kultury pod dyrekcją Kingi Brandys-Wójciak. Spośród otrzymał w swojej kategorii zaszczytne II miejsce.


Koncert Noworoczny
Jak co roku w styczniu, w Teatrze Lalek ?Rabcio? w Rabce-Zdroju odbył się Koncert Noworoczny Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F.Chopina w Rabce-Zdroju.

Triole laureatami
Rabczańskie zespoły Triolki, Triole i Triola, działające przy Pracowni Muzycznej Triolki Rabka-Zdrój przy Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu, reprezentowały Rabkę i Powiat Nowotarski w Finale Krakowskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek ' 2018. Podopieczni Marioli i Piotra Burcanów otrzymali zaproszenie do Koncertu Laureatów, na którym odbyło się ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Zespół "Triola" wyśpiewała w tym finale drugie miejsce.