Start Rocznik 2019 (nr 87-98) nr 95 Krótko-szybko o sierpniu str.2
Krótko-szybko o sierpniu str.2 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 11 września 2019 16:18

 • Zabytkowe samochody w Rabce-Zdroju
  Po raz kolejny nasze miasto odwiedzili miłośnicy starych, zabytkowych samochodów i motocykli - perełek polskiej i światowej motoryzacji. W sobotę Rabka-Zdrój znalazła się na trasie VI Zlotu Samochodów i Motocykli Zabytkowych i Kultowych "Szlakami Podhala?.
 • Tańce w Dolinie Trzmiela
  Pierwsza impreza Dolina Trzmiela Tańczy, która odbyła się w pierwszy weekend sierpnia, była dla dzieci niesamowitą okazją nie tylko do tańców i śpiewania, ale także do poznania życia pszczół!
 • Koncert dla PSONI
  10. sierpnia w amfiteatrze  odbył się pierwszy koncert charytatywny zorganizowany dla Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Rabce-Zdroju.
 • Otwarto Kaplicę Adoracji
  W Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w kościele św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju miała miejsce uroczystość otwarcia Kaplicy Adoracji.
 • Jubileuszowe Święto Solanki
  W weekend 17-18 sierpnia odbyło się jubileuszowe X Święto Rabczańskiej Solanki. Przez dwa dni, na deptaku przy Zakładzie Przyrodoleczniczym i na terenie Ogrodu Kardiologii, można było nie tylko dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat największego skarbu, jaki posiada rabczańska ziemia, zdrowotnych i pielęgnacyjnych właściwości słonej wody, ale też przetestować to na własnej skórze.
 • Rabka w ?Dzień Dobry TVN?
  W Rabce-Zdroju gościliśmy ekipę filmową TVN, która  realizowała nagranie materiału do programu ?Dzień Dobry TVN?. Cały film  można obejrzeć na stronie internetowej TVN ? https://dziendobry.tvn.pl/a/turystyczny-szlak-uzdrowisk-malopolski-krakow-swoszowice?utm_source=website&utm_medium=readmore&fbclid=IwAR3ADf723_uyWXU00fY-4e8Xnh2lybgqYbz6EG8ZGwQvjiIu1QOsZ0KkDQg#readmore
 • Terapia śmiechem w amfiteatrze
  18. sierpnia w rabczańskim amfiteatrze w ramach Rabczańskiego Lata Kabaretowego 2019 wystąpili mim Ireneusz Krosny oraz kabaret Paranienormalni z programem ?Z humorem ?czeba? umieć żyć?.
 • Spacer Pamięci
  25 sierpnia 2019 roku w Rabce-Zdroju odbył się Spacer Pamięci. Po raz piąty przybliżona została tragiczna historia II wojny światowej. Uczczono pamięć aresztowanych w Rabce członków organizacji podziemnych, Romów oraz żydowskich mieszkańców zamordowanych w Rabce i w obozie natychmiastowej zagłady w Bełżcu.
  Retransmisja ze Spaceru Pamięci dostępna w internecie:
  część 1: www.facebook.com/historia.rabki/videos/386380082287785/
  część 2: www.facebook.com/historia.rabki/videos/745912722489624
  część 3: www.facebook.com/historia.rabki/videos/2424586514288799/
  część 4: www.facebook.com/historia.rabki/videos/1233466876825754/

Zabytkowe samochody
w Rabce-Zdroju
Po raz kolejny nasze miasto odwiedzili miłośnicy starych, zabytkowych samochodów i motocykli - perełek polskiej i światowej motoryzacji. W sobotę Rabka-Zdrój znalazła się na trasie VI Zlotu Samochodów i Motocykli Zabytkowych i Kultowych "Szlakami Podhala?. W programie zlotu była m.in. parada zabytkowych pojazdów i pokaz aut w amfiteatrze. Gościem imprezy był burmistrz Leszek Świder, który wziął udział w wyborach Mistera Elegancji, a podczas powitania w amfiteatrze powiedział: - Dziękuję Państwu za obecność i cieszę się, że do nas przyjechaliście, że w tej podróży po Polsce znalazła się również Rabka. Mam nadzieję, że gościcie Państwo u nas nie po raz ostatni i jeszcze do nas zawitacie. Życzę szerokiej drogi!
Tańce w Dolinie Trzmiela
Pierwsza impreza Dolina Trzmiela Tańczy, która odbyła się w pierw-szy weekend sierpnia, była dla dzieci niesamowitą okazją nie tylko do tańców i śpiewania, ale także do poznania życia pszczół!
Dolina Trzmiela to jedna z pięciu stref tematycznych w Rabko-landzie, dedykowana najmłod-szym gościom parku. W zabawach na karuzelach towarzyszyła dzie-ciom muzyka na żywo - piosenki Majki Jeżowskiej przypomniał zespół Beti & Bobass Dla Dzieci. Na Trzmielowym Disco odważne, muzykalne maluchy wygrywały nagrody? a to nie wszystko! Na ekologicznych warsztatach malu-chy tworzyły swoje własne, drew-niane zabawki! Gratką dla wszyst-kich kochających przyrodę była możliwość podejrzenia życia pszczółek z prawdziwego ula, a pan pszczelarz opowiadał o ich fascynującym życiu. Dostępny był nawet miód prosto z pasieki. Zabawa trwała przez 2 dni, a wszystkie dodatkowe atrakcje dostępne były w cenie biletu.
Koncert dla PSONI
10. sierpnia w amfiteatrze  odbył się pierwszy koncert charytatywny zorganizowany dla Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektu-alną koło w Rabce-Zdroju. Celem tego wydarzenia było zebranie funduszy na adaptację, remont i przystosowanie budynku przy ul. Podhalańskiej 42b dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Pomysłodawcą imprezy był Stanisław Jarecki - rabczanina, mieszkający w Krakowie i Ewy Abramczyk, która jest administra-torem strony na Facebooku Rabka Moje Miasto i zrodził się z chęci pomagania potrzebującym. Orga-nizatorzy informują, że podczas koncertu zebrano  3345,70 zł, 1 ?, 1 rubel i 1 cent. Gwiazdą imprezy był Antoni Krupa - muzyk, kompo-zytor, autor tekstów i dziennikarz Radia Kraków, który wykonał legendarne utwory rockowe i blue-sowe. Wystąpiły również: Studio Tańca SoBeat Anety Tucznio-Worwy, grupa, która uczęszczała na zajęcia taneczne, Mażoretki z Naprawy i Raby Wyżnej prowa-dzone przez Annę Zborek oraz Orkiestra Dęta z Tenczyna pod batutą Andrzeja Stojewskiego. W programie znalazł się pokaz zabaw rehabilitacyjnych prowa-dzony przez Sabinę Stolarczyk, zabawy edukacyjne prowadzone przez Monikę Gacek i Magdalenę Siedlecką, pokaz pielęgnacji cery prowadzony przez Biuro Regio-nalne Oriflame oraz prezentacja akcesoriów tekstylnych dla dzieci Anny Jurzec. Można było skoszto-wać waty cukrowej i zrobić sobie zdjęcie z maskotkami Myszką Miki i Mini. Wszyscy byli często-wani ciasteczkami z firm Lajkonik i Skawa oraz lodami firmy Koral.
Organizatorzy dziękują wszyst-kim, którzy byli z nami i okazali tak wielką hojność oraz tym, którzy w jakikolwiek sposób okazali pomoc przy przygoto-waniu koncertu. W imieniu stowa-rzyszenia Bożena Sularz podzię-kowała burmistrzowi Leszkowi Świdrowi, który zachęcał wszyst-kich rabczan i wczasowiczów do udziału w koncercie
Otwarto Kaplicę Adoracji
W Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w kościele św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju miała miejsce uroczystość otwarcia Kaplicy Adoracji. Powstała ona w budynku przy kościele, a jej patronami są Matka Boża Fatimska i św. Michał Archanioł. W uroczystej procesji z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła, której przewodni-czył ks. proboszcz Paweł Duźniak i przeniesieniu do Kaplicy Adoracji wzięli udział parafianie, goście, wierni z Rabki-Zdroju, poczty sztandarowe, harcerze i zuchy oraz górale z Gorczań-skiego Oddz. Związku Podhalan. W kaplicy można w ciągu dnia modlić się w ciszy przed Najświętszym Sakramentem.
Jubileuszowe Święto Solanki
W weekend 17-18 sierpnia odbyło się jubileuszowe X Święto Rab-czańskiej Solanki. Przez dwa dni, na deptaku przy Zakładzie Przyrodoleczniczym i na terenie Ogrodu Kardiologii, można było nie tylko dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat najwię-kszego skarbu, jaki posiada rabczańska ziemia, zdrowotnych i pielęgnacyjnych właściwości słonej wody, ale też przetestować to na własnej skórze. Oficjalne otwarcie imprezy przez członka zarządu Uzdrowiska Rabka Annę Źrubek i wiceburmistrz Rabki-Zdroju Małgorzatę Gromalę odbyło się w sobotnie południe. Na inaugurację imprezy zagrała Orkiestra Dęta OSP Rabka-Zdrój pod kierownictwem Jacka Klinowskiego. - Solanka jest naszym największym bogactwem, które wykorzystywane jest w lecze-niu balneologicznym, ale również jako podstawa do produkowanych przez nas kosmetyków. Zaprasza-my serdecznie do skorzystania z atrakcji, jakie dla państwa przy-gotowaliśmy. Mam nadzieję, że każdy z państwa znajdzie dla siebie coś interesującego. Zapraszam, życzę dobrej zabawy i zapraszam do nas przez cały rok ? mówiła Anna Źrubek.
Kazimierz Drzyzga, konserwator rabczańskich źródeł solankowych, zaprosił wszystkich do ich zwie-dzania m.in. do najstarszego rabczańskiego źródła ?Krakus?, przy którym opowiadał o rabczań-skiej solance. A wiceburmistrz Małgorzata Gromala zachęcała do korzystania ze wszystkich dostęp-nych atrakcji i do częstych wizyt w uzdrowisku.
Pierwszego dnia imprezy odbyły się m.in.  pokazy ratownictwa technicznego i pożarowego przez OSP w Rdzawce, warsztaty malowania na szkle dla dzieci, zawody na ściance wspinaczkowej w Parku Linowym czy pokaz trenerski mistrza kicboxingu Łukasza Jarosza. Na finał pierw-szego dnia  odbył się koncert tenora Krzysztofa Luisa Siemińskiego, ucznia Wioletty Willas, który zaśpiewał z okna Zakładu Przyrodoleczniczego.
Przez cały dzień na deptaku obok Zakładu Przyrodoleczniczego można było skorzystać z porad specjalistów, z promocyjnych za-biegów czy konsultacji. Podobnie było w niedzielę, kiedy to impreza przeniosła się do Ogrodu Kardio-logii przy Al. Jordana. W ramach Białej Niedzieli przeprowadzono bezpłatne konsultacje lekarzy spe-cjalistów oraz porady dietetyka, pomiary ciśnienia tętniczego oraz poziomu glukozy we krwi, HCV dla zainteresowanych. W progra-mie dnia znalazły się, jak w sobotę,  m.in.: warsztaty np. kulinarne, konkursy, pokazy, porady, konsul-tacje, inhalacje i zajęcia dla dzieci. Była ze swoim sprzętem i atrak-cjami policja, GOPR i straż pożarna. Oczywiście przez dwa weekendowe dni można było skorzystać z bogatej oferty Uzdrowiska Rabka i nabyć pro-dukty wytwarzane na bazie solanki w promocyjnej cenie.
Rabka w ?Dzień Dobry TVN?
W Rabce-Zdroju gościliśmy ekipę filmową TVN, która  realizowała nagranie materiału do programu ?Dzień Dobry TVN?. Materiał filmowy poświęcony małopolskim uzdrowiskom nagrywany był w ramach projektu pn. "Wsparcie działalności MŚP z branży tury-styki oraz zwiększenie rozpozna-walności Małopolski jako turystycznej marki gospodarczej."
Celem projektu jest wsparcie aktywności międzynarodowej małopolskich przedsiębiorstw działających w branży przemysłu czasu wolnego w miejscowościach uzdrowiskowych regionu oraz zwiększenie rozpoznawalności Małopolski, jako marki gospo-darczej w zakresie turystyki uzdro-wiskowej, zarówno w wymiarze krajowym jak i międzynaro-dowym. Projekt będzie realizo-wany w latach 2019 ? 2022.
Cały film  można obejrzeć na stronie internetowej TVN ? https://dziendobry.tvn.pl/a/turystyczny-szlak-uzdrowisk-malopolski-krakow-swoszowice?utm_source=website&utm_medium=readmore&fbclid=IwAR3ADf723_uyWXU00fY-4e8Xnh2lybgqYbz6EG8ZGwQvjiIu1QOsZ0KkDQg#readmore
Terapia śmiechem w amfiteatrze
18. sierpnia w rabczańskim amfite-atrze w ramach Rabczańskiego Lata Kabaretowego 2019 wystąpili mim Ireneusz Krosny oraz kabaret Paranienormalni z programem ?Z humorem ?czeba? umieć żyć?. Oba występy zostały dobrze przy-jęte przez liczną, rabczańską publi-czność, która gromkimi brawami nagradzała kabareciarzy po każdym skeczu. Już po występach artyści chętnie pozowali z fanami do wspólnych zdjęć i rozdawali autografy.
Spacer Pamięci
25 sierpnia 2019 roku w Rabce-Zdroju odbył się Spacer Pamięci. Po raz piąty przybliżona została tragiczna historia II wojny świato-wej. Uczczono pamięć areszto-wanych w Rabce członków organi-zacji podziemnych, Romów oraz żydowskich mieszkańców zamor-dowanych w Rabce i w obozie na-tychmiastowej zagłady w Bełżcu.
Spacer Pamięci pokazuje skutki nienawiści, jej destrukcyjne efe-kty, ból i cierpienie, które ze sobą niesie, by w miarę swoich skrom-nych możliwości przestrzec przed manipulacjami budującymi niena-wiść. Spacer nie zaleczą ran, ale organizatorzy życzą sobie, aby nie powstawały kolejne. Przypo-minają tą historię, pamiętają o niej, aby nie dopuścić, by wydarzenia jakie miały miejsce się powtórzyły.
W Spacerze Pamięci wzięło udział ponad 80 osób. Obchody uświet-nili swoją obecnością ocalali z zagłady: Hanna Kleinberg, Maria i Eustachy Kruczała oraz przewo-dnicząca Małopolskiego Oddziału Stowarzyszenia ?Dzieci Holo-kaustu? Anna Grygiel-Huryn. Na Spacer przybyli między innymi rabin Eliezer Gurary, ks. prof. dr hab. Maciej Ostrowski, przedsta-wiciel Gminy Wyznaniowej Żydo-wskiej w Krakowie Aleksander Opoczyński, zastępca burmistrza Rabki Małgorzata Gromala, radni Powiatu Nowotarskiego Marek Szarawarski oraz Stanisław Kiersztyn, przewodniczący Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju Józef Michał Skowron i członkowie organizacji Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie, Mszańskiego oraz Sądeckiego Sztetla.
Uroczysty spacer rozpoczął się na deptaku przy amfiteatrze. Zgroma-dzonych gości przywitał Narcyz Listkowski i poprosił o minutę ciszy upamiętniającą ofiary tragedii, która wydarzyła się w Tatrach. Następnie Grzegorz Moskal przybliżył historię II wojny światowej w Rabce.
Po przejściu ulicą Słoneczną przed willę ?Tereska? Michał Rapta omówił działalność Szkoły Dowódców Policji Bezpie-czeństwa i Służby Bezpieczeństwa w Rabce. Dla wielu Polaków i Żydów miejsce, w którym znaj-dowała się ta szkoła, było jednym z ostatnich przystanków przed śmiercią. W celu upamiętnienia żydowskich ofiar masowych mordów uczestnikom Spaceru wręczono kamienie, na których widniały imiona i nazwiska zamordowanych osób.
Przed wejściem na ścieżkę do lasku, w którym dokonywano masowych mordów, zaprezento-wano banner przedstawiający projekty upamiętnienia społe-czności żydowskiej w Rabce. Wydruk tego banneru został sfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu. Przed cmentarzem ? Miejscem Pamięci Narodowej - Narcyz Listkowski przedstawił przebieg egzekucji ludności żydowskiej w lasku za ?Tereską?. Następnie rabin Eliezer Gurary oraz ks. prof. dr hab. Maciej Ostrowski skiero-wali kilka słów do zebranych i odmówili modlitwy. Pierwszą część Spaceru zakończyło złożenie na grobach przygotowanych kamieni i wręczenie uczestnikom Spaceru okolicznościowych broszur.
W trakcie Spaceru wprowadzały wszystkich w zadumę utwory muzyczne wykonywane przez Alinę Jabłońską (skrzypce), Ewelinę Jabłońską (skrzypce), Laurę Listkowską (wokal) oraz Ireneusza Czubaka (klarnet).
Druga część Spaceru Pamięci odbyła się w sali udostępnionej przez Uzdrowiska Rabka. Wy-świetlono prezentację przedsta-wiającą przedwojenny rabczański Rynek i przybliżono historię zamieszkujących go rodzin. Na zakończenie głos zabrała ocalała z zagłady Hanna Kleinberg, która przybliżyła zebranym zeznania swojej matki Alicji Kleinberg dotyczące wydarzeń jakie miały miejsce w Rabce w czasie II wojny światowej.
Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom Spaceru Pamięci za przybycie, a szczególnie Staroście Powiatu Nowotarskiego panu Krzysztofowi Faberowi, Radzie Powiatu Nowotarskiego, burmi-strzowi Rabki-Zdroju Leszkowi Świdrowi, zastępcy burmistrza Rabki-Zdroju Małgorzacie Gromali, Radzie Miejskiej Rabki-Zdroju, pracownikom wydziału Promocji, Kultury i Sportu UM w Rabce-Zdroju, Tadeuszowi Watycha oraz pracownikom z Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu, zarządowi ?Uzdrowiska Rabka? S.A., Alinie Jabłońskiej, Ewelinie Jabłońskiej, Laurze Listkowskiej, Ireneuszowi Czubakowi oraz Hubertowi Rapta.
Retransmisja ze Spaceru Pamięci dostępna w internecie:
część 1:
www.facebook.com/historia.rabki/videos/386380082287785/
część 2:
www.facebook.com/historia.rabki/videos/745912722489624
część 3:
www.facebook.com/historia.rabki/videos/2424586514288799/
część 4:
www.facebook.com/historia.rabki/videos/1233466876825754/
Michał Rapta