Ze sportu str.4 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 11 września 2019 16:23

 • Nowy rekord w dmuchaniu balona z gumy do żucia!
  Już po raz 17. w Rabkolandzie odbyły się Mistrzostwa Polski w tej nietypowej konkurencji.
 • Po góralsku i na sportowo
  W rabczańskim amfiteatrze odbył się Festyn Góralski i towarzyszące mu od czterech lat zawody rowerowe. Organizatorami imprezy byli Gorczański Oddział Związku Podhalan w Rabce-Zdroju i firma Koperniak.
 • XIV Czorsztyńska Biesiada Kajakowa im. Emila Węglorza
  W dniach od 19 do 28.07.2019r. odbyła się ?XIV Czorsztyńska Biesiada Kajakowa im. Emila Węglorza? nad Zalewem Czorsztyńskim, zorganizowana przez TKKF Ognisko ?Carlina? w Rabce-Zdroju, Sekcję Turystyki Kajakowej i Urząd Miejski w Rabce-Zdroju. Pomoc w organizacji Biesiady udzielił Zarząd Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica SA. oraz dzierżawca terenu.
  Więcej : www.kajaki.rabka-net.pl
 • Rabczańscy kajakarze na Białorusi
  Dwunastoosobowa grupa rabczańskich kajakarzy w dniach 3-10 sierpnia spłynęła dolnym odcinkiem rzeki Szczara, a zakończyła wyprawę na Niemnie, w miejscowości Mosty. 
  Więcej : www.kajaki.rabka-net.pl
 • Turniej piłkarski o Puchar Prezesa KS Chabówka w kategorii "młodzik?
  Na stadionie w Chabówce odbył się miniturniej w kategorii ?młodzik?, w którym wzięło udział 5 zespołów z okolicznych miejscowości. Zawody były rozgrywane systemem "każdy z każdym", więc jedna porażka nie przekreślała szans żadnej z drużyn i dzięki temu emocje trwały do samego końca.
 • Wierchy w IV lidze
  11 sierpnia na stadionie miejskim przy ulicy Jana Pawła II drużyna Wierchów Rabka-Zdrój zainaugurowała swoją przygodę z IV ligą. Pierwszy przeciwnikiem rabczan był zespół Sandecji II Nowym Sącz.
 • VIII Turniej Szachowy pamięci Józefa Kotary
  W rabczańskim amfiteatrze z udziałem 28 szachistów  rozegrano VIII Szachowy Turniej pamięci Józefa Kotary. Patron turnieju był znakomitym szachistą, działaczem szachowym i pierwszym organizatorem zajęć szachowych i turniejów w Rabce-Zdroju.

Nowy rekord w dmuchaniu
balona z gumy do żucia!
Już po raz 17. w Rabkolandzie odbyły się Mistrzostwa Polski w tej nietypowej konkurencji. W tych dorocznych, wyjątkowych zawodach może wziąć udział każdy entuzjasta gumy do żucia. Optymalny przewidywany czas żucia to około 10 minut przed star-tem. Po wydmuchaniu sędziowie dokonują pomiaru za pomocą balonomierzy.
Mistrzostwa organizowane są od 2003 roku, kiedy to po raz pierw-szy 486 zawodników spotkało się w Rabce, by rywalizować o tytuł najlepszego dmuchacza balonów w kraju. Pierwszym zwycięzcą, z wynikiem 20 cm średnicy, został Brunon Czerwiński (14 lat) z gminy Bliżyn. Jak w każdej dyscyplinie sportu, także tutaj regularnie padają rekordy.
Mistrzem Dmuchania Balona Z Gumy Do Żucia 2019 został Sławomir Słowik z Nowego Sącza, który wydmuchał imponującego, 27,5-centymetrowego balona! Drugie miejsce przypadło Andrzejowi Myszy z Niepołomic (25,6 cm), a trzecie Klaudii Kowal z Glichów (25,2 cm). Do zwycięzców trafiły nagrody pieniężne, puchary, dyplomy i wieczna chwała.
Po góralsku i na sportowo
W rabczańskim amfiteatrze odbył się Festyn Góralski i towarzyszące mu od czterech lat zawody rowe-rowe. Organizatorami imprezy byli Gorczański Oddział Związku Podhalan w Rabce-Zdroju i firma Koperniak. Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji. Imprezę otwarł występ kapeli góralskiej Robcusie, na terenie amfiteatru stanęły stoiska z jedze-niem regionalnym, rękodziełem, była ścianka wspinaczkowa, lote-ria fantowa, a także kierdel owiec i baca sprzedający oscypki. Rab-czańscy górale zaprosili gości do udziału w grach i zabawach m.in. cięciu drewna piłą ?moja-twoja?. Imprezie towarzyszył kiermasz z nagrodami i nagrodę główną, którą był rower, a na finał odbył się występ zespołu Kesaj Tchave.
Podczas festynu na sportowo rozegrana została czwarta edycja zawodów rowerowych Giant Bike Race dla dzieci. Wystartowało w nich 90 dzieci. Start i meta zawodów stanęła na deptaku przed amfiteatrem. Zawody rozegrano w 6 kategoriach, sędzią głównym zawodów był Janusz Koperniak, sędzią technicznym Agnieszka Popiela, dyrektorem Tomasz Koperniak, a ekspertem od videofinish Laura Koperniak.
Organizatorem zawodów były: Sklepy Sportowe Koperniak, Salon Rowerowy Kross-Rabka, Gorczański Oddział Związku Podhalan, Urząd Miejski Rabka - Zdrój, MOK w Rabce - Zdroju, Ochotnicza Grupa Ratownicza. Sponsorami zawodów byli: Salon i Serwis Rowerowy Kross, Wyciąg narciarski ?u Żura? w Chabówce, GIANT ? rowery, OLIMP Sport Nutritions, SPOKEY, 4F, Brubeck.
Wyniki zawodów:
Rower Retro ? i Miejsce za najbardziej finezyjny przejazd na rowerze  Retro z numerem 52 ? Basia Tulej
Rowerki biegowe koło 12?
a.) Kat dziewczynki
I miejsce ? Milena Wciślak
II miejsce ? Kornelia Grapa
III miejsce ? Anna Sawera
b.) Kat. Chłopcy
I miejsce ? Szymon Sarka
II miejsce ? Wiktor Sarka
III miejsce ? Marcel Kulik
Rowerki koło 12?
a.)Kat Dziewczynki
I miejsce ?Małgorzata Soja
II Miejsce ? Alicja Gustof
III Miejsce ? Natalia Kurek
b.) Kat. Chłopcy
I m. ? Konstanty Kowalewski
II miejsce ? Piotr Krzyżowski
III miejsce ? Franciszek Filar
Rowerki Koło 16?
a.)Kat dziewczynki
I miejsce ? Gabriela Basiura
II miejsce ? Zofia Nalepa
III Miejsce ? Agnieszka Pęgiel
b.) Kat. Chłopcy
I miejsce ? Maciej Wójciak
II miejsce ? Kacper Bugno
III miejsce ? Wiktor Wędziarz
Rowerki Koło 20?
a.)Kat dziewczynki
I miejsce ? Zosia Basiura
II miejsce ? Natalia Kubacka
III miejsce ? Lena Zapała
b.) Kat. Chłopcy
I miejsce ? Wojciech Kopytek
II miejsce ? Marcel Nawara
III miejsce ? Łukasz Harkabuz
Rowerki Trójkołowe
I miejsce ?  Marcin Dudzik
II miejsce ? Anna Burtan
III miejsce ? Andrzej Koźlak
Rowerki Koło 24
a.)Kat dziewczynki
I miejsce ? Susie Maksym
II miejsce ? Martyna Ścisłowicz
III miejsce ? Marcelina Sularz
b.) Kat. Chłopcy
I miejsce ? Mikołaj Miśkowiec
II miejsce ? Patryk Kubacki
III m. ? Dominik Świerkosz
XIV Czorsztyńska Biesiada
Kajakowa im. Emila Węglorza
W dniach od 19 do 28.07.2019r. odbyła się ?XIV Czorsztyńska Biesiada Kajakowa im. Emila Węglorza? nad Zalewem Czorsztyńskim, zorganizowana przez TKKF Ognisko ?Carlina? w Rabce-Zdroju, Sekcję Turystyki Kajakowej i Urząd Miejski w Rabce-Zdroju. Pomoc w orga-nizacji Biesiady udzielił Zarząd Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica SA. oraz dzierżawca terenu.
Biesiadę jak zawsze przepro-wadzono na zasadzie biwaku stacjonarnego. W ramach Biesiady zorganizowano:
dwie wyprawy kajakowe po jeziorze czorsztyńskim:  na trasie Mizerna - ?Zielone Skałki? ? zamki Niedzica i Czorsztyn ? Mizerna, druga na trasie Mizerna ? ujście rzeki Białki ? Frydman ? Mizerna,
wycieczkę pieszą do wąwozu Homole,
spływ pontonowy Przełomem Dunajca
zawody  sprawnościowe.
Liczba  biesiadników:
- W całej Biesiadzie uczestniczyło 50 osób
- Wyprawa pierwsza - 20 osób
- Wyprawa druga - 10 osób,
- Wycieczka Piesza do wąwozu Homole - 8 osób
- Przełom Dunajca - 22 osoby,
Podczas Biesiady uczestnicy mieli do dyspozycji 11 kajaków i 3 pontony.
Zawody sportowo ? sprawno-ściowe przeprowadzono w konku-rencjach: strzelanie z karabinku pneumatycznego, wyścigi w worku, współzawodnictwo w limbo, oraz tradycyjne ?ciepanie okrąglakiem?. Najlepszych doceniono nagrodami.
Ponadto w formie rekreacyjnej rozgrywano drużynowe rozgrywki piłki siatkowej na przygotowanym przez biesiadników boisku.
Poza codziennym grillowaniem pod czujnym okiem profesjo-nalnego kucharza  przygotowy-wane były wymyślne posiłki dla wszystkich uczestników biesiady.
Głównym celem imprezy był aktywny wypoczynek wspo-magany wspólnym śpiewaniem piosenek turystycznych i szant przy grilo-ognisku.
Zdjęcia i sprawozdanie na stronie www.kajaki.rabka-net.pl.
KOMANDOR BIESIADY
Łukasz Cholewa
Rabczańscy kajakarze
na Białorusi
Dwunastoosobowa grupa rab-czańskich kajakarzy w dniach 3-10 sierpnia spłynęła dolnym odcin-kiem rzeki Szczara, a zakończyła wyprawę na Niemnie, w miejsco-wości Mosty. Szczara na prze-płyniętym odcinku płynie przez bardzo słabo zaludniony teren, na którym nie ma sklepów ani nawet większych gospodarstw domo-wych, więc uczestnicy wyprawy musieli mieć ze sobą pełny ekwi-punek i zapas żywności na co naj-mniej 5 dni. Na szczęście pogoda dopisała, a spotkani na trasie ludzie okazali się bardzo serdeczni. Więcej : www.kajaki.rabka-net.pl
Turniej piłkarski
o Puchar Prezesa KS Chabówka
w kategorii "młodzik?
Na stadionie w Chabówce odbył się miniturniej w kategorii ?młodzik?, w którym wzięło udział 5 zespołów z okolicznych miejsco-wości. Zawody były rozgrywane systemem "każdy z każdym", więc jedna porażka nie przekreślała szans żadnej z drużyn i dzięki temu emocje trwały do samego końca.
Ostatecznie triumfował Luboń Skomielna Biała, który wygrał komplet spotkań.
Końcowa klasyfikacja:
1. Luboń Skomielna Biała
2. Didi Gol Rabka-Zdrój
3. Master Kids Skawa
4. KS Chabówka
5. KS Gorce Rdzawka
Za najlepszego bramkarza uznano  Miłosza Frost (Luboń Skomielna Biała), najlepszym zawodnikiem zosotał Bartosz Gacek (Luboń Skomielna Biała), a najsku-teczniejszym strzelcem okazał się Szymon Worwa (Didi Gol Rabka-Zdrój).
Organizatorzy dziękują Centrum Handlowemu Małgosia Kazimierz i Piotr Stolarczyk, PCD Salami oraz Urzędowi Miejskiemu za bezcenne wsparcie materialne i merytoryczne w przygotowa-niach.
Brawa należą się także seniorom KSC, którzy w niedzielę już od samego poranka pracowali, aby turniej przebiegł zgodnie z planem, zarządowi KSC, Aleksandrze Żarnowskiej za całodniową foto-relację oraz Pawłowi Czupcie.
Wierchy w IV lidze
11 sierpnia na stadionie miejskim przy ulicy Jana Pawła II drużyna Wierchów Rabka-Zdrój zaina-ugurowała swoją przygodę z IV ligą. Pierwszy przeciwnikiem rabczan był zespół Sandecji II Nowym Sącz. Mimo przegranej 1:3 z wyjątkowo silnym rywalem, zawodnicy z Rabki-Zdroju zapre-zentowali się z dobrej strony, a trener Marcin Zubek jest optymistą przed kolejnym spotkaniami. Przed meczem kapitan rabczan Tomasz Ciećko odebrał z rąk prezesa OZPN Nowy Sącz Roberta Korala puchar za awans do IV ligi.
Wyniki naszych piłkarzy
w kolejnych meczach:
II kolejka - Orkan Szczyrzyc 1 - 3 Wierchy
III kolejka - Wierchy 2 - 3 Limanovia Limanowa
IV kolejka - Unia Tarnów 3 - 0 Wierchy
V kolejka - mecz z Tarnovia nie odbył się
VI kolejka - GKS Drwinia 1 - 3 Wierchy
Po sześciu kolejkach i rozegraniu 5 meczy KS Wierchy z 6. punktami zajmuje 9 miejsce w tabeli (bramki strzelonych 9, straconych 11).
VIII Turniej Szachowy pamięci Józefa Kotary
W rabczańskim amfiteatrze z udziałem 28 szachistów  roze-grano VIII Szachowy Turniej pamięci Józefa Kotary. Patron turnieju był znakomitym szachistą, działaczem szachowym i pierwszym organizatorem zajęć szachowych i turniejów w Rabce-Zdroju.  Pan Józef zmarł nagle  10 lutego 2011 r., wracając z rozgry-wek szachowych. Sędzią głównym turnieju był Jan Zapała.
Wyniki rywalizacji:
Seniorzy:
I miejsce - Mateusz Brożyna - MAT Myślenice
II miejsce - Jarosław Górecki - LUKKS Kielce
III miejsce - Mateusz Domin - UKS LISEK Lisia Góra
Juniorzy:
I miejsce - Marek Pniaczek - UKS przy SP 8 Chrzanów
II miejsce - Joanna Bandyk - KKSz Kraków
III miejsce - Kamil Mierzwa - TKKF Leskowiec - Wieża Wadowice.
Najmłodsza uczestniczka:
Daria Domin - UKS LISEK Lisia Góra
Najstarszy uczestnik:
Jan Budziński - Chyżne
Organizator, Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju serde-cznie zaprasza na kolejną edycję Turnieju w 2020 roku oraz na zajęcia szachowe dla dzieci, mło-dzieży i dorosłych, które po waka-cyjnej przerwie będą odbywać się  od 5 września, w każdy czwartek o godz. 16.00  w  amfiteatrze ul.Chopina 17 (sala prób).