Start Rocznik 2019 (nr 87-98) nr 95 Pamiętnik kulturalny str.17
Pamiętnik kulturalny str.17 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 11 września 2019 16:47

Edukować można także w wakacje ? Zaczarowany świat Alicji
Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla jest jedną z najbardziej znanych książek dla dzieci i jednocześnie dla dorosłych. A może nawet bardziej dla dorosłych, choć tytułowa Alicja wędruje po dziwnej, zaczarowanej, baśniowej krainie. Wielokrotnie filmowana, przenoszona na deski teatrów, uczy i bawi.

Festiwal Food Tracków 2019
Od 9 do 11 sierpnia odbywał się w Rabce nietypowy festiwal ? FESTIWAL FOOD TRACKÓW. Zwykle festiwal kojarzy się z muzyką, tańcem, filmem czyli w ogólnym rozumieniu kulturą. A przecież mówimy o kulturze jedzenia (na ogół myślimy wtedy o zachowaniu się przy stole) i sztuce kulinarnej (umiejętności smacznego i estetycznego przyrządzania posiłków).

Międzynarodowy Plener Malarski
Galeria Olgi Sienko w Londynie i Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju serdecznie zapraszają artystów i miłośników malarstwa na rozmowy o sztuce i wspólne malowanie.

XVI Festiwal Muzyki Organowej za nami
Bisami i owacjami na stojąco zakończył się XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej im. ks. Kamila Kowalczyka w Rabce-Zdroju. Na finałowym koncercie, który odbył się w Muzeum im. Wł. Orkana, wystąpili: Witold Zalewski - organy, Hanna Zalewska ? organy i Marimbazzi Duo: Paweł Dyyak ? marimba i Jakub Kołodziejczyk - wibrafon. W sumie w ramach festiwalu odbyło się pięć koncertów ? cztery w starym kościółku i jeden w kościele św. Teresy.

"Z ziemi włoskiej do Polski..."
W rabczańskim amfiteatrze z koncertem "Z ziemi włoskiej do Polski..." wystąpiła Orkiestra Dęta Corpo Musicale Oligate z Włoch pod dyrekcją maestro Edoardo Piazzoli.

Sukces Adama Czyszczonia
Nasz utalentowany muzykant i multiinstrumentalista Adam Czyszczoń ze Rdzawki odniósł kolejny sukces. Tym razem przyjechał z nagrodą, i to pierwszą, z 53. Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej.

Pamięci prof. Anny Kościelniak

Za nami letnia odsłona Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Anny Kościelniak, poświęconego pochodzącej z Ponic wybitnej śpiewaczce operowej, pedagog i sopranistce, prof. Annie Kościelniak (1927 ? 2015).

Majeranki? na 51. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich
Zespół Regionalny ,,Majeranki? wystąpił podczas koncertu ?Mali Górale? w ramach 51. Międzynarodowego Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem. 
22 września Majeranki będą reprezentowały Gminę Rabka - Zdrój na festiwalu Beskidu Wyspowego ?Beskidzka Podkówecka? w Tenczynie.

Pierwsze Spotkania z kulturą Górali Zagórzańskich
Przy zabytkowym kościele pw. Marii Magdaleny gdzie mieści się ekspozycja Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju odbyła się impreza plenerowa promująca kulturę Zagórzan ? niewielkiej grupy etnograficznej zamieszkującej podnóża Gorców i częściowo Beskidu Wyspowego.

Konkurs Fotograficzny Szlakiem Architektury Drewnianej
Jesteś uczniem szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej i lubisz fotografować piękne miejsca i obiekty?
Termin nadsyłania prac upływa 30 września 2019r.
Więcej informacji otrzymacie na stronie: http://www.drewniana.malopolska.pl/konkurs

Edukować można także w wakacje ? Zaczarowany świat Alicji
Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla jest jedną z najbardziej znanych książek dla dzieci i jednocześnie dla dorosłych. A może nawet bardziej dla dorosłych, choć tytułowa Alicja wędruje po dziwnej, zaczaro-wanej, baśniowej krainie. Wielokrotnie filmowana, przenoszona na deski teatrów, uczy i bawi.
11 sierpnia w Amfiteatrze Miejskim odbyło się widowisko muzyczne zatytułowane Zaczarowany świat Alicji. Organizatorami imprezy były Miejski Ośrodek Kultury, Prekursor Artystyczny i Scena Mobilna BAMM BAAMM. w przedstawieniu wykorzystane zostały fragmenty powieści Lewisa Carolla. Nie sposób w ciągu mniej więcej  godziny pokazać każdej z przygód Alicji, ale najważniejsze (odpowiednio połączone i zilustrowane muzycznie) dały małym widzom przedsmak książki, która jest ich szkolną lekturą.
Jak zawsze podczas spektakli pokazywanych w amfi-teatrze, scenografia była bardzo prosta. Minimum elementów, ale wszystko jasne i kolorowe. Maluchom, które obsiadły przód sceny, wszystko się podobało. Aktorzy grający Alicję i Białego Królika potrafili zachęcić dzieci do udziału w konkursie i wspólnej zabawy na zakończenie przedstawienia. Zabawa i edukacja to dobre połączenie. Można uczyć poprzez zabawę i bawić się ucząc. Dotyczy to tak dzieci, jak i dorosłych.
Lato w Amfiteatrze obfitowało w imprezy przygo-towane z myślą o dzieciach. Wszak Rabka to miasto dzieci. Marzeniem organizatorów jest większa liczba zainteresowanych reklamowanym repertuarem, szczególnie, że wstęp był wolny. Jeśli jednak nawet niewielka grupa bierze udział, to znaczy, że pomysł nie był chybiony.
Festiwal Food Tracków 2019
Od 9 do 11 sierpnia odbywał się w Rabce nietypowy festiwal ? FESTIWAL FOOD TRACKÓW. Zwykle festiwal kojarzy się z muzyką, tańcem, filmem czyli w ogólnym rozumieniu kulturą. A przecież mówimy o kulturze jedzenia (na ogół myślimy wtedy o zachowaniu się przy stole) i sztuce kulinarnej (umie-jętności smacznego i estetycznego przyrządzania posiłków).
Food trucki mają z tym wiele wspólnego. To furgonetki, mobilne punkty sprzedaży jedzenia gotowego do spożycia, sprzedawanego na ulicy lub w innych miejscach publicznych. Dania zwykle przygotowane są na zasadzie bufetu/restauracji na wynos. w takich pojazdach może znajdować się kuchnia służąca do przygotowywania posiłków na ciepło. Od wieków sprzedawano jedzenie na ulicach czy placach i nikogo nie gorszył widok osoby jedzącej w drodze do pracy.
Food tracki to powrót do tego, co było kiedyś. Nasza epoka to czas ludzi zabieganych, którzy potrzebują w przerwie od pracy zjeść szybko coś smacznego. i nieważne, że dietetycy biją na alarm. Większość, szczególnie młodych ludzi, nie ma czasu na gotowanie i takie punkty są dla nich dużą pomocą.
W imprezie wzięło udział wiele furgonetek. Oferowane w nich dania pochodziły z różnych kultur i warto było ich spróbować. o popularności tego typu imprezy świadczy liczba odwiedzających Amfiteatr w czasie trwania festiwalu. A skoro festiwal  z języka łacińskiego (festivus) znaczy radosny, wesoły, świąteczny  i składa się z szeregu imprez, to i w Rabce w tych dniach pod muszlą koncertową było wesoło i gwarnie.
Międzynarodowy Plener Malarski
Galeria Olgi Sienko w Londynie i Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju serdecznie zapraszają artystów i miłośników malarstwa na rozmowy o sztuce i wspólne malowanie.
Plener odbędzie się  w malowniczej scenerii  Parku Zdrojowego i na terenach całej Gminy Rabka-Zdrój w dniach 11 ? 18 sierpnia 2019r.
Efekty tygodniowej pracy malarzy będzie można oglądać podczas wystawy poplenerowej, której wernisaż zaplanowano  w sobotę 17 sierpnia o godz. 17.00  w amfiteatrze przy ul. Chopina 17.
XVI Festiwal Muzyki Organowej za nami
Bisami i owacjami na stojąco zakończył się XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej im. ks. Kamila Kowalczyka w Rabce-Zdroju. Na finałowym koncercie, który odbył się w Muzeum im. Wł. Orkana, wystąpili: Witold Zalewski - organy, Hanna Zalewska ? organy i Marimbazzi Duo: Paweł Dyyak ? marimba i Jakub Kołodziejczyk - wibrafon. w sumie w ramach festiwalu odbyło się pięć koncertów ? cztery w starym kościółku i jeden w kościele św. Teresy. Wystąpiło 11 muzyków z Polski i Włoch. Tegoroczny festiwal cieszył się ogromną popularnością. Na każdym  koncercie był komplet melomanów.
W tym roku mija 6 lat od tragicznej śmieci patrona festiwalu ks. Kamila Kowalczyka. w koncertach uczestniczyła mama księdza Kamila. Koncerty prowadził aktor Teatru Lalek ?Rabcio? Łukasz Łęcki, który wcielił się w rolę konferansjera. Dyrektorem artystycznym festiwalu był Witold Zalewski, organista Królewskiej Katedry na Wawelu, a organizatorem Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju.
"Z ziemi włoskiej do Polski..."
W rabczańskim amfiteatrze z koncertem "Z ziemi włoskiej do Polski..." wystąpiła Orkiestra Dęta Corpo Musicale Oligate z Włoch pod dyrekcją maestro Edoardo Piazzoli. Muzyków i widzów powitała dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Rabce-Zdroju Joanna Lelek. - Gościmy niezwykła orkiestrę, która jest prawie równolatkiem naszego uzdrowiska, bo działa od 144 lat. Ma fantastyczną historię, występowała na całym świecie, po raz trzeci są w Polsce, a po raz pierwszy w Rabce-Zdroju. Zapraszam - powiedziała, zapowiadając koncert.
Muzycy z Włoch, którzy wystąpili z uczniami i nau-czycielami Państwowej Szkoły Muzycznej w Wadowicach pod kierownictwem Jana Kamińskiego, zaczęli od Mazurka Dąbrowskiego, a później wykonali hymn Włoch ?L?inno di Mameli?. w programie koncertu znalazły się uwertury do opery Verdiego, utwory Cortlanda, Pucciniego czy Williamsa.
Orkiestra założona w 1875 roku wystąpiła w Rabce-Zdroju charytatywnie. Podczas koncertu zbierano datki na rzecz Asi Podczerwińskiej, podopiecznej Fundacji Adamy Worwy z Nowego Targu.
Sukces Adama Czyszczonie
Nasz utalentowany muzykant i multiinstrumentalista Adam Czyszczoń ze Rdzawki odniósł kolejny sukces. Tym razem przyjechał z nagrodą, i to pierwszą, z 53. Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej. w Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych, zdobył ex aequo pierwsze miejsce w kategorii młodzieżowej wśród instrumentalistów. Uznanie w oczach jury znalazł jego pokaz gry na piszczałce, dudach i złóbcokach. w nagrodę otrzymał Małą Spinkę Góralską i nagrodę pieniężną. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Pamięci prof. Anny Kościelniak
Za nami letnia odsłona Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Anny Kościelniak, poświęconego pochodzącej z Ponic wybitnej śpiewaczce operowej, pedagog i sopranistce, prof. Annie Kościelniak (1927 ? 2015). Pomysłodawcą i głównym organizatorem festiwalu jest ks. adt dr hab. Paweł Sobierajski, ostatni dyplomant Maestry, przyjaciel i kontynuator jej dzieła pedagogicznego w katowickiej Akademii Muzycznej. w ramach festiwalu w Rabce-Zdroju odbyły się dwa koncerty. Pierwszy, 15 sierpnia w kościele św. Teresy, nosił tytuł "Sancta Maria, Ora Pro Nobis". Drugi pt. "Vivat Pan Moniuszko" miał miejsce dzień później w amfiteatrze. Oba poprowadził ks. Paweł Sobierajski, który przypomniał zebranym postać prof. Anny Kościelniak, jej życiorys i dokonania. - Zadbajmy o to, by ocalić od zapomnienia jej dorobek, ją samą, bo to wszystko zaczęło się w Rabce-Zdroju - podkreślał. Słowa podziękowania skierował do proboszcza parafii św. Teresy ks. Dariusza Paculi, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Joanny Lelek i burmistrza Rabki-Zdroju Leszka Świdra, dzięki którym, jak mówił, festiwal doszedł do skutku, a pamięć o wybitnej sopranistce z Ponic nie odchodzi w zapomnienie.
Podczas  Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Anny Kościelniak w Rabce-Zdroju wystąpili: Justyna Bujak - sopran, Katarzyna Ćwiek - mezzosopran, ks. Paweł Sobierajski - tenor, Michał Janicki - baryton, Dawid Biwo - bas/baryton, Mirella Malorny-Konopka - pianistka, chór Cantantes Angelicus pod dyrekcją Kingi Brandys-Wójciak, Karolina Wieczorek - sopran, Piotr Brożek - tenor, Jakub Szmidt - bas oraz Koncertowa Orkiestra Dęta Power of Winds pod dyrekcją Klaudiusza Jani.
Koncerty odbywały się pod patronatem JM Rektora AM w Katowicach.
Majeranki? na 51. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich
Zespół Regionalny ,,Majeranki? wystąpił podczas koncertu ?Mali Górale? w ramach 51. Między-narodowego Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem. Zespół wystąpił jako tegoroczny laureat ?Złotych Kierpiec?.  Po koncercie w Zakopanem Majeranki zostały zaproszone przez zespół regionalny ?Mały Zbójnicek? z Zębu na wspólne ognisko.
22 września Majeranki będą reprezentowały Gminę Rabka - Zdrój na festiwalu Beskidu Wyspowego ?Beskidzka Podkówecka? w Tenczynie.
Pierwsze Spotkania
z kulturą Górali Zagórzańskich
Przy zabytkowym kościele pw. Marii Magdaleny gdzie mieści się ekspozycja Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju odbyła się impreza plenerowa promująca kulturę Zagórzan ? niewielkiej grupy etnograficznej zamieszkującej podnóża Gorców i częściowo Beskidu Wyspowego. Rabczańskie Muzeum od początków swojej działalności bada, dokumentuje oraz zbiera eksponaty z zagórzańskiego regionu, czyli miejscowości Kasina Wielka, Poręba Wielka, Niedźwiedź, Olszówka, Podobin, Mszana Górna i Dolna, Konina, Lubomierz, Kasinkę Małą oraz Rabę Wyżną. Sobotnia impreza plenerowa miała na celu propagowanie niematerialnego i materialnego dziedzictwa kultury Zagórzan. Spotkania z kulturą Górali Zagórzańskich zrealizowane zostały dzięki dofinansowaniu przez Narodowe Centrum Kultury w ramach priorytetu EtnoPolska 2019.
Wydarzenie rozpoczęły warsztaty plastyczne dla najmłodszych prowadzone przez wykwalifikowane edukatorki muzealne. w zabytkowym otoczeniu świątyni uczestnicy warsztatów mieli możliwość poznać dawne techniki malarstwa na szkle oraz spróbować swoich sił w malowaniu drewnianych ptaszków.
Równolegle odbywały się pokazy rzemieślnicze. Tajniki swego fachu zaprezentowali: Rafał Nowak ? najsłynniejszy krawiec ludowy z Kasiny Wielkiej prowadzący pracownię krawiecką ?Góralski Szyk?. Od lat z powodzeniem rekonstruuje elementy tradycyjnego strój Zagórzan, m.in. hazukę, portki góralskie, serdak itp. Pokaz zdobienia serdaka poprowadził Józef Napora kuśnierz z Poręby Wielkiej który w przeszłości zajmował się także rekonstrukcją białych zagórzańskich serdaków dla zespołów folklorystycznych, wypartych na tym terenie przez brązowe serdaki podhalańskie. Pokaz techniki zdobniczych zagórzańskich gorsetów przeprowadziła Maria Łabuz znana z misternie wyszywanych gorsetów. Od lat ubiera członkinie zespołów i kół gospodyń. Ostatni z pokazów przeprowadził Stanisław Kościelniak z Olszówki ? znany twórca ludowy i muzykant. Przybliżył tajniki wyrobu gwiazdy kolędniczej według wzoru stosowanego w Olszówce.
Goście i Spotkań z kulturą Górali Zagórzańskich mieli możliwość obejrzenia filmu dokumentalnego zrealizowanego w ramach projektu Tradycyjne rzemiosło i przemysł wiejski Karpat Polskich. pt. ?Czego woda nie weźmie i ogień nie spali ? rzecz o dawnych rzemieślnikach?. Film powstał na kanwie badań terenowych przeprowadzonych przez pracowników Muzeum i prezentuje sylwetki rzemieślników działających jeszcze obecnie na terenie statutowej działalności placówki. Podczas projekcji obecni byli dwaj spośród rzemieślników uwiecznio-nych na filmie: Rafał Nowak i Józef Napora. Po emisji publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami.
Następnie zgromadzeni widzowie zostali oprowa-dzeni po ekspozycji muzealnej mieszczącej się w przyziemiu wieży kościoła, na której zaprezen-towane zostały eksponaty z terenu Zagórzańskiego oraz najbliższych okolic Rabki. w czterech salach obejrzeć można wystawy tematyczne: garncarstwo ośrodka rabczańskiego, rzemiosło i pasterstwo gorczańskie, sztuka ludowa, sala wystaw czasowych mieszcząca wystawę rzeźb Kazimierza Kwatyry.
Kolejnym punktem programu były wykłady. Pierwszy z nich wygłosiła dr Dorota Majerczyk etnomuzykolog, etnolog, badacz kultury Zagórzan. w bogato ilustrowanej prezentacji przybliżyła widzom zagadnienie tradycyjnego zagórzańskiego stroju kobiet i mężczyzn, a także dziecięce codzienne odzienia. Drugi z wykładów wygłosił Wojciech Śliwiński emerytowany pracownik Muzeum Sądeckiego Parku Etnograficznego w Nowym Sączu, który zaprezentował wyniki wieloletnich inwentaryzacji budownictwa pasterskiego w Gorcach. Rezultaty jego pracy zostały wydane przez Sądecką Oficynę Wydawniczą w publikacji: ?Szałasy w Gorcach ? czyli krajobrazy utracone?.
Na zakończenie dnia odbyły się koncerty zespołów folklorystycznych, na scenie Związku Podhalan na targowicy, zagrali Młodzieżowy Gminny Zespół Regionalny z Niedźwiedzia, Dolina Mszanki z Mszany Górnej oraz Kasinianie-Zagórzanie. Zespoły te dotąd nie miały możliwości występowania w Rabce, stało się to możliwe dzięki realizacji tego projektu. w wydarzeniu uczestniczyli byli m. in. burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder, przewodniczący Rady Miejskiej Rabki Zdroju Michał Skowron, zastępca wójta Gminy Mszana Dolna Katarzyna Szybiak, sołtys Kasiny Wielkiej Adam Wrzecionek oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oddział Mszana Dolna Teofila Latoś.
Przez cały dzień o gości dbały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich ?Zagórzanki? z Kasiny Wielkiej, które przygotowały całodniową degustację. Na stole królowały wędzone serki, ogórki małosolne, swojski chleb ze smalcem, kulinarne dziedzictwo regionu reprezentowała tradycyjna sapka ? jest rodzaj kluski prażonej z mąki razowej okraszonej skwarkami, oraz swojskiego bigos oraz wypieki.
Równolegle wokół starego kościółka odbywał się kiermasz ok. 25 twórców ludowych i rękodzielników. Region zagórzański reprezentowali twórcy zrzeszeni w stowarzyszeniu ?Zagórzańscy Pasjonaci?.
Wieczór zakończył niespodziewany występ grupy śpiewaczej Koła Gospodyń Wiejskich z Popowa, wsi położonej w pobliżu Koszalina, które gościło u członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Kasince Małej. Ostatnim punktem programu była sesja fotograficzna z udziałem osób w strojach ludowych.
Planuje się że impreza będzie miała charakter cykliczny.
Organizatorzy dziękują osobom, które czynnie włączyły się w organizację imprezy między innymi Magdalenie Polańskiej z Urzędu Gminy Mszana Dolna, twórcom i rękodzielnikom, zespołom.
Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka
Konkurs Fotograficzny
Szlakiem Architektury Drewnianej
Jesteś uczniem szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej i lubisz fotografować piękne miejsca i obiekty? A może jesteś opiekunem klasy, widzisz potencjał w swoich wychowankach i chcielibyście wykazać się twórczą inicjatywą?
Podejmijcie wyzwanie! Udajcie się wraz z całą klasą do dowolnego obiektu na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, pokażcie nam jak widzicie piękno lokalnych zabytków w obiektywie i wygrajcie wycieczkę klasową do Kopalnia Soli "Bochnia", Terma Bania, Żywe Muzeum Obwarzanka, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II i Apilandia oraz liczne nagrody rzeczowe!
Termin nadsyłania prac upływa 30 września 2019r.
Więcej informacji otrzymacie na stronie: http://www.drewniana.malopolska.pl/konkurs