Start Rocznik 2023 (nr 135-146) nr 136 Pamiętnik kulturalny str.16
Pamiętnik kulturalny str.16 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 09 lutego 2023 14:50
  • Przy pełnej sali, w Teatrze Lalek "Rabcio" w Rabce-Zdroju, wystąpił z koncertem noworocznym rabczański muzyk i wokalista Bogdan Świerczek, który popularność zdobył udanym występem w programie The Voice of Poland, w którym, także dzięki głosom rabczan doszedł do półfinału.

  • Pięknej tradycji stało się zadość i w święto 6 stycznia ulicami Rabki-Zdroju przeszedł Orszak Trzech Króli. Poprzedziła go uroczysta msza święta w kościele św. Teresy. Po jej zakończeniu księża, przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Leszkiem Świdrem, rabczanie, zespoły regionalne, harcerze, orkiestra i goście przeszli w pochodzie ze świątyni do amfiteatru.

  • Członkowie zespołów regionalnych Robcusie i Robcanie z Rabki-Zdroju, jak co roku kolędowali pod pomnikiem św. Mikołaja. W ich wykonaniu można było usłyszeć góralskie pastorałki i tradycyjne kolędy.

  • Pod hasłem "A Słowo Ciałem się stało i mieszkało między nami", 21 stycznia w kościele św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju odbyło się II Kolędo-wanie u Tronu Matki Bożej Rabczańskiej. Występy zgromadziły liczną publiczność. Podczas koncertu wystąpili: zespoły góralskie – Majeranki, Robcusie i Robcanie, Powicher, Skalni, zespół góralski z Pielgrzymki Góralskiej Grupa IV Rabka-Zdrój; chóry: Wniebogłosy, Szafrany. Schole: Bogu Miłe - schola parafialna w Bańskiej Niżnej, Jubileuszowa Schola Oazowa z Parafia NSPJ Nowy Targ. Szkoły: Katolicka Szkoła Podstawowa w Rabce – Zdroju, Szkoła Podstawowa nr 1 w Rabce-Zdroju, a także soliści: Magda Rasińska, Julia Halczak i Martyna Zembal, Emilia Pazdur, Julia Pazdur, Faustyna Kubik, Emilia Klęsk, Daria Cudek, Anna Filipiak, Alicja Misiniec, HARCERZE 1 WDH im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Rabce-Zdroju.

  • Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce-Zdroju wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Czytelników zaprasza w drugie i trzecie soboty miesiąca.
    Jednocześnie informujemy, że w ramach projektu „Biblioteka otwarta”, będącego częścią projektu „Kultura bez barier”, biblioteka oferuje dla osób słabowidzących książki z dużymi literami.

  • Podczas Spotkania Noworocznego w Teatrze Lalek „Rabcio” rzeźbiarz Piotr Bies odebrał przyznaną mu w zeszłym roku statuetkę „Osobowość Rabki-Zdroju” w dziedzinie Kultura. Wręczył mu ją przewodniczący Rady Miejskiej i jednocześnie przewodniczący Kapituły Piotr Żółtek, w obecności burmistrza Leszka Świdra. Przewodniczący odczytał też laudację na jego cześć.