Start Rocznik 2011-12 (nr 1-15) nr 14 Pamiętnik kulturalny str. 14
Pamiętnik kulturalny str. 14 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 13 grudnia 2012 14:17

O kulturalnych wydarzeniach listopada:

  • IV Zaduszki Rabczańskie
    Od czterech lat W Rabce-Zdroju odbywają się ZADUSZKI RABCZAŃSKIE. Organizatorami są Burmistrz Rabki-Zdroju, Miejski Ośrodek Kultury, Muzeum im. Wł. Orkana, Teatr Lalek „Rabcio" i Komitet Redakcyjny Wydania Dzieł A. Zachary-Wnękowej. Miejscem spotkania była sala teatru.
  • Święto Niepodległości
    Tegoroczne obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się 9 listopada w Teatrze Lalek „Rabcio" koncertem pieśni patriotycznych zatytułowanym Młodzież pamięta.  
    "W sercach szlachetnych nieszczęście i poniżenie kraju jest źródłem patriotyzmu" (J. Piłsudski) – tymi słowami dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. E. Romera pan Marek Świder rozpoczął uroczystość. Powitał zebranych, m.in. panią Ewę Przybyło Burmistrza Rabki-Zdroju, ks. Prałata Józefa Kapcię (pełniącego przez wiele lat w parafii św. Teresy funkcję proboszcza),  pana Jacka Klinowskiego przewodniczącego Komisji Kultury Rady Powiatu Nowotarskiego, pana Zbigniewa Wójciaka dyrektora teatru „Rabcio", Panią Joannę Lelek dyrektor MOK, panią Dorotę Majerczyk, reprezentującą Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej.


  • Wieczór z chórem Cantabile
    12 listopada w sali MOK-u odbyło się spotkanie gości i mieszkańców Rabki z Chórem CANTABILE działającym przy Uniwersytecie III Wieku w Rabce-Zdroju i prowadzonym przez panią Irenę Szubę. Była to LEKCJA ŚPIEWANIA Z CHÓREM CANTABILE – można rzec podsumowanie obchodów Święta Niepodległości w Rabce. Organizatorami były Uniwersytet III Wieku i MOK. Obecnie chór liczy 20 członkiń i w tym miesiącu przypadała trzecia rocznica jego powstania. Podobno trzy lata temu  panie, jak wyznały, nie umiały śpiewać. Za to teraz tworzą zgrany i zdyscyplinowany zespół.
  • GWARZENIE PRZY WARZENIU, czyli Łukasz Jajecznica o piwie.
    Piwo to najstarszy napój alkoholowy na  świecie. Najdawniejsze dokumenty mówiące o jego produkcji wywodzą się z Mezopotamii. Starożytni Grecy i Rzymianie nie cenili piwa,
    ale Celtowie, Galowie i Iberyjczycy owszem. W średniowiecznej Europie było powszechnym, codziennym napojem, poza regionem Morza Śródziemnego. Na ziemiach polskich tradycje piwowarskie sięgają czasów ludów prasłowiańskich i prapoczątków naszej państwowości. Obecnie piwo pije się wszędzie. Chyba nie ma kraju, w którym nie byłoby znane, lubiane i cenione.