Start Rocznik 2021 (nr 111-122) nr 111 Krótko-szybko o grudniu str.3
Krótko-szybko o grudniu str.3 PDF Drukuj Email
 • "Społeczne lodówki" w Rabce-Zdroju
  Dzięki hojności ludzi o otwartym sercu i mieszkańcom naszego miasta, w Rabce-Zdroju zaczęły funkcjonować dwie pierwsze "społeczne lodówki". Pierwsza z nich znajduje się przed sklepem spożywczym "Kefirek" przy ul. Jana Pawła II, a druga przed centrum handlowym Małgosia przy ul. Władysława Orkana.
 • Nominacja dla Marka Szarawarskiego
  Rabczanin, radny powiatowy, działacz na rzecz seniorów, sportu i rekreacji oraz społecznik zaangażowany m.in. w ratowanie sanatoriów dla dzieci, otrzymał prestiżowe wyróżnienie w plebiscycie Ambasador Ziem Górskich.
 • Rabczański OPS nie zapomniał o swoich podopiecznych
  Ośrodek Pomocy Społecznej jak co roku pamiętał o swoich małych podopiecznych. Niestety sytuacja epidemiczna oraz reżim sanitarny nie pozwoliły, aby dzieci osobiście spotkały się ze Św. Mikołajem.
 • Wigilia dla samotnych w tym roku w innej formule
  OPS w Rabce-Zdroju, co roku organizuje spotkanie wigilijne dla osób samotnych z terenu Gminy Rabka-Zdrój. Tegoroczna sytuacja epidemiczna oraz reżim sanitarny nie pozwoliły zebrać się przy wigilijnym stole.
 • Zostań wolontariuszem 29. Finału WOŚP
  Mimo pandemii i wiążących się z nią zmian, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ponownie rozbrzmi na całym świecie, by zbierać środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń medycznych. Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rabce-Zdroju ogłosił na swoim profilu na Facebooku, że szuka wolontariuszy, którzy będą kwestować na rzecz orkiestry Jurka Owsiaka, podczas najbliższego finału, który odbędzie się 31 stycznia 2021 roku.
 • Mikołaje w akcji
  Coraz więcej grup, organizacji i stowarzyszeń przyłącza się do akcji "Zbieramy dla Janka - Mikołaj w akcji". To inicjatywa służąca pomocy niepełnosprawnemu 12-latkowi z Rabki-Zdroju, który nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, wymaga stałej, bezpośredniej opieki i pielęgnacji. Zbiórka prowadzona jest również na portalu Zrzutka.pl (https://zrzutka.pl/zwz5ay). Informacji o akcji szukaj pod hasłem:#mikołajwakcjizbieramydlajanka
 • Panie Anna i Marianna - kolejne stulatki w naszej Gminie!
  W grudniu uroczystość Jubileuszu 100-lecia urodzin obchodziły dwie mieszkanki Rabki. Pani Anna Lenkiewicz-Brycka, ur. 3 grudnia 1920 roku we Lwowie oraz pani Marianna Dziudziek ur. 14 grudnia 2020 roku w Wadowicach.
 • Rabkoland wśród najlepszych parków rozrywki w Europie!
  European Star Award jest prestiżowym plebiscytem organizowanym przez niemiecki magazyn Kirmes & Park Revue. Nagrody dla najlepszych parków rozrywki i atrakcji przyznawane są już od 10 lat. Największym zaskoczeniem okazało się wyróżnienie dla Rabkolandu, niewielkiego parku rozrywki dla dzieci z Rabki-Zdroju.
 • Rabka-Zdrój w popularnym magazynie
  Uroki naszego miasta doceniła "Chwila dla Ciebie". W najnowszym wydaniu ogólnopolskiego magazynu dla kobiet znalazł się artykuł zatytułowany "Święty Mikołaj z Rabki".
 • #ubieramydrzewa
  Do Rabki-Zdroju zawitała akcja #ubieramydrzewa. Polega ona na wieszaniu na drzewach, blisko osiedli mieszkaniowych, ciepłych ubrań na zimę, przeznaczonych dla osób potrzebujących pomocy.
 • Biblioteka w remizie otwarta
  W remizie OSP w Rdzawce odbyło się otwarcie biblioteczki na książki w ramach programu Bookcrossing.
 • Sanie św. Mikołaja udekorowane
  W sobotę 5 grudnia na placu ?Pod Grzybkiem? w rabczańskim Parku Zdrojowym odbył się konkurs na najpiękniejszą dekorację sań Świętego Mikołaja, zorganizowany przez Fundację Widowisk Masowych przy wsparciu Urzędu Miejskiego.
 • Jan Surówka odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi
  W Jabłonce odbyło się wyjazdowe posiedzenie Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Małopolski. Jednym z punktów było uroczyste wręczenie odznaczeń druhom z Małopolski. Jan Surówka z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chabówce został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.
 • Orkiestra świątecznie
  Orkiestra Dęta OSP Rabka-Zdrój pod kierownictwem Jacka Klinowskiego mimo pandemii, lecz z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i społecznego dystansu, zgodnie z coroczną tradycją, ubarwili i stworzyli wyjątkową świąteczną oprawę mszy świętych w rabczańskich kościołach.
 • Góralskie kolędowanie
  Członkowie zespołów regionalnych Robcusie i Robcanie z Rabki-Zdroju, jak co roku kolędowali pod pomnikiem św. Mikołaja. Tradycje udało się podtrzymać, choć z powodu pandemii, górale nie kolędowali po mieście, ale zostali na placu przed dworcem kolejowym.
 • Rabka z Rabciem - Przewodnik po Mieście Dzieci Świata
  "Rabka z Rabciem" to nietuzinkowy przewodnik po Mieście Dzieci Świata, stworzony właśnie z myślą o dzieciach. W każdym z nas dziecko pozostaje obecne, więc pełne uśmiechu zaproszenie kierujemy do wszystkich!
 • Sukcesy uczniów z Sp2
  Ogólnopolski projekt ?ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM!? rozpoczął się w ubiegłym roku szkolnym, jednak ze względu na pandemię zakończony został w obecnym roku szkolnym. Projekt objęła honorowym patronatem Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda. Dużym sukcesem może poszczycić się klasa II. która zdobyła 3 miejsce w I jesiennym etapie, 12 miejsce w II etapie oraz 4 miejscem w klasyfikacji GRAND PRIX. W projekcie brało aktywny udział 2400 zespołów z całej Polski. Uczniowie realizowali zadania pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Róg.
 • EKOINTERWENCJA - zgłoś spalanie odpadów lub naruszenie uchwały antysmogowej
  Naruszenie przepisów uchwały antysmogowej, a zwłaszcza spalanie śmieci, każdy mieszkaniec może zgłosić telefonicznie dzwoniąc do Straży Miejskiej pod nr tel. 18 26 79 263, 725 559 558, lub elektronicznie poprzez mobilną aplikację Ekointerwencja - https://ekomalopolska.pl/app/ekointerwencja/index.html, którą można pobrać ze strony Urzędu. Osoba naruszająca przepisy uchwały antysmogowej może zostać ukarana mandatem do 500 zł lub grzywną do 5 000 zł.
 • Sezon snowboardowy rozpoczęty - 3 medale rabczan!
  Bardzo udanie zawodnicy sekcji snowboardu MKS Rabka-Zdrój rozpoczęli aktualny sezon zimowy. W rozegranej I edycji Pucharu Polski - "Snowboard Alpine Challenge" w Bukowinie Tatrzańskiej polscy i czescy snowboardziści rywalizowali w slalomie i slalomie równoległym.
  W bardzo widowiskowej konkurencji - slalomie równoległym nasi zawodnicy walcząc ze sobą w ścisłym finale zajęli 2 najwyższe miejsca na podium - Kuba Luboński - I miejsce, Maciek Sroka - był II. Natomiast w slalomie Kuba zajął II miejsce, Maciek Sroka uplasował się na V pozycji. Bardzo dzielnie poczyna sobie także młodszy z tego teamu - Norbert Mlekodaj, który regularnie zajmuje miejsca wśród 10 najlepszych alpejczyków.