Start
Pamiętnik kulturalny str.17 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 10 maja 2023 14:48
 • Wystawy, spotkania, imprezy plenerowe, festiwale, koncerty, warsztaty, pikniki, obchody, zabawy, konkursy - do końca wakacji 2023 roku w Rabce-Zdroju będzie się działo, a wszystko to w ramach obchodów 70-lecia nadania praw miejskich Rabce.
  Kalendarz w wersji PDF do pobrania - https://gmina.rabka.pl/download/1610

 • Księgarnia „Między słowami” przeprowadziła się do budynku przy ulicy Orkana 37, gdzie od zawsze mieściło się królestwo książek. Na otwarciu zjawił się tłum przyjaciół księgarni, a Piotr Kolecki dał wspaniały koncert.

 • 63 Konkurs Palm Wielkanocnych przeszedł do historii jako najbardziej mokry z konkursów, bowiem kapryśna pogoda towarzyszyła konkursowi od rana. Konkurs przeprowadziło Muzeum im. Władysława Orkana, a o oprawę regionalną zadbało Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej wraz z działającym przy nim zespołem Majeranki.

 • Wojciech Kusiak, rabczanin, znawca kultury regionu, gawędziarz, członek Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan, a na co dzień zastępca dyrektora Muzeum Orkana, zaprezentował swój najnowszy tomik poezji pt. „Ciyń Bulandy”. To kolejna regionalna pozycja w jego wydaniu.

 • Barbara Słuszkiewicz - historyk, archiwistka, genealog, miłośniczka historii Rabki i Nowego Targu, autorka artykułów do Zeszytów Rabczańskich i innych publikacji, wygłosiła w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce pasjonujący wykład pt. "Ród i majątek Józefa Zubrzyckiego - właściciela Rabki w XIX i XX wieku".

 • W piątek 21.04.2023 w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju odbył się wernisaż wystawy Ewy Czernik pt. „Wędrowanie ku Bogu”.
  Wystawa pozostanie w muzeum do końca czerwca .

 • Kilka kroków od Parku Zdrojowego i słynnej Fontanny ze Słoniami, w zabytkowej Willi Salwator, mieści się Rabczańska Pracownia Rękodzieła. To urokliwe miejsce nad brzegiem Słonki zaprasza Gości do kolorowego świata, w którym kreatywne pomysły same przychodzą do głowy.

 • „Robaczki", to najnowszy spektakl Teatru Lalek "Rabcio" w Rabce-Zdroju. Premiera przedstawienia odbyła się 30 kwietnia przy pełnej sali.

 • 28 kwietnia br. w Mszanie Dolnej odbyła się II Gala Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny. Organizatorami wydarzenia były: Fundacja Wspierania Rozwoju Lokalnego „Inicjatywa”, działające przy Gminie Mszana Dolna „Zagórzańskie Dziedziny” oraz dwa pozostałe zagórzańskie samorządy.

 • Na stronie internetowej Kreatywność Polskich Seniorów został przeprowadzony Ogólnopolski Konkurs Poetycki dla seniorów 2023 im. poetki Wiesławy Kądziołki. Miło nam poinformować, że wśród laureatów znalazła się rabczanka, Eleonora Olga Schmidt.

 

Jeszcze śnieg leży w kotlinach leśnych,

JESZCZE się nikomu o wiośnie nie śni.

A tu przylaszczek dywan biały,

Zdobi ściółkę lasów – obszar cały.

Chętnie by turyści je podziwiali,

OSTRZEŻONO jednak by je nie zrywali!

Kwiaty się wzbijają w górę ku jasnym niebiosom,

Plączą się, rozchodzą i znów się łączą.

Zmieniają słowa w metafory – sny liryczne,

Świerszcze im przygrywają ślicznie.

Chociaż lato, jesień i zima uroków nie szczędzą,

Wiosna jest najpiękniejsza, otwiera ramiona,

Uświadamiając , że wszystko budzi się do życia i miłość przychodzi -właśnie ona!

Wszystkie znaki na niebie i na słońcu plamy,

Mówią, że najpiękniejszą wiosnę

… to my i tylko my mamy.